[8.1] Dogłębna analiza leczenia Resto Shamanem, cz. 4: Makra, addony, keybindy
W czwartej części dalej kontynuujemy wątki mniej matematyczne, tym razem kilka przydatnych makr (rozpoczęte w części o totemach), addonów, proste ustawianie bindów oraz UI.
Makra
Makra u Resto są praktycznie niezbędną częścią gry na arenach. W zamieszaniu nie ma czasu na powolną reakcję (klikanie targetów), bądź błąd (np. przypadkowa zmiana targetu). Poniższe makra powinny pomóc w lepszym, przyjemniejszym wbijaniu ratingów.
Riptide na siebie + target
Poniższe makro pozwala na leczenie Riptidem dowolnego targetu, a przy przytrzymaniu klawisza Shift leczy tylko nas (niezależnie od aktualnego targetu)
/cast [nomod] RiptideMulti Arena Macro
/cast [mod:shift, target=player] Riptide
Makro to pozwala na użycie Wind Shear na target "Arena1" przy normalnym kliknięciu, Hexowanie przy przytrzymaniu Shift oraz Purgowaniu przy przytrzymaniu klawisza CTRL. Arena1 wystarczy podmienić na Arena2 i Arena3 by na 3 klawiszach mieć po 3 skille na każdy z arena targetów.
/cast [target=arena1, nomod] Wind ShearFocus Wind Shear
/cast [mod:shift, target=arena1] hex
/cast [mod:ctrl, target=arena1] purge
Poniższe makro pozwala na przerwanie casta na focus target
/cast [@focus] wind shearSpirit Link Totem pod kursor
O tym makrze pisałem w poprzedniej części poradnika. Dla przypomnienia Spirit Link Totem zamiast ukazać znacznik na wybrane miejsce, to spada momentalnie "pod kursor"
#showtooltipSpirit Link Totem pod postać
#stopcasting
/cast [@cursor] Spirit Link Totem
/stopspelltarget
W tym wypadku totem spadnie momentalnie pod nogi postaci
#showtooltipEarthbind Totem pod kursor
#stopcasting
/cast [@player] Spirit Link Totem
/stopspelltarget
Totem spada "pod kursor"
#showtooltipCapacitor Totem pod kursor
#stopcasting
/cast [@cursor] Earthbind Totem
/stopspelltarget
#showtooltipEarthen Wall Totem pod kursor
#stopcasting
/cast [@cursor] Capacitor Totem
/stopspelltarget
#showtooltipEarthgrab Totem pod kursor
#stopcasting
/cast [@cursor] Earthen Wall Totem
/stopspelltarget
#showtooltipDispel na party player
#stopcasting
/cast [@cursor] Earthgrab Totem
/stopspelltarget
Poniższe makro dispeluje 1 target z party - najlepiej jednak wpisać zamiast "party1" nick postaci.
/cast [target=party1] purify spirit
Jeśli ktoś ma pomysły na jakieś makra to może je podsyłać, a jeśli nie potrafi ich zaimplementować to proszę pisać - powinienem być w stanie ogarnąć nawet te bardziej pokręcone makra.
Targetowanie i leczenie - bindy
Najlepsza metodą na arenach jest targetowanie bez odrywania kursora z miejsca. Można praktycznie wszystkie akcje przypisać do klawiszy myszki/klawiatury - ja np. targetowanie party1 i party2 mam pod "rolka w górę" i "rolka w dół", targetowanie siebie ma Shift-B, ustawianie focusu z dowolnego targetu CTRL-Spacja, target arena1 na F1, arena2 na F3, arena3 na F3, focus arena1 na F4, focus arena2 na F5, focus arena3 na F6. Może to się wydawać dziwne ale poniżej przedstawiam układ klawiszy na mojej klawiaturce i myszce. Może będzie to podpowiedź dla osób szukających sposobu bindowania.
Addony
Na sam koniec zostawiłem sobie addony. Poniżej zestawiłem listę addonów z opisami, które można polecić na areny.
Gladius
Chyba podstawowy addon do aren - wyświetla ramki arenowe przeciwników wraz cast barami, kolorami klas, DRami na CC, CD na trinkach i dispelach oraz aktualne bufy do DMG/Defa. Bardzo elastyczny, pozwala na niemal dowolne konfigurowanie pasków.
OmniBar
Addon do śledzenia interruptów. Można pod niego podpiąć dowolną umiejętność przeciwnika i śledzić CD na nich.
flyPlateBuffs
Wyświetla na nameplate'ami ikony buffów i debuffów. Pozwala na komfortowe śledzenie wlasnych CC, dotów czy CD przeciwników.
REFlex
Zapisuje historię i statystyki z Aren i BG w formie tabeli. Wyświetla nicki graczy, mmr, zmianę ratingu, mapę itd. Dodatkowo pozwala na sprawdzenie najczęściej występujących teamów, najtrudniejszych i najłatwiejszych przeciwników. Można również filtrować wszystko względem sezonu, dni, bracketu. Jeśli komuś mało to może wyciągnąć te wszystkie dane do pliku tekstowego i zacząć bawić się statystyką.
Juked
Działa podobnie jak OmniBar- rożnica polega głównie w sposobie wyświetlania skilli przeciwnika. Kilka opcji konfiguracji pozwala na wyświetlanie wszystkich możliwych umiejętności przeciwników, tylko interruptów bądź w trybie adaptacyjnym (po 1 wykorzystaniu umiejętności).
GladiatorlosSa
Chyba najbardziej demonizowany addon pod PvP. Wielu ogarniętych graczy śmieje się z tego addonu, wg mnie niesłusznie. Sygnalizuje różne eventy PvP (Cooldowny defensywne, ofensywne, picie, trinkety) w formie sygnalizacji głosowej. Ze względu na dość dużą intensywność sygnałów jaka może docierać do gracza na arenie (CD, CC, zmiany targetu, interrupty, picie many itd), należy to optymalizować - nie można ograniczać się tylko do narządu wzroku. Wydaje mi się, że klasę gracza podkreśla umiejętne zastosowanie addonów - w tym wypadku, by częściowo odciążyć sobie wzrok i przerzucić część informacji na słuch. Ja w addonie nasłuchuje głównie interrupty (przeciwników i udane teamu), by nie zwracać uwagi na paski/bary na ekranie. Po dłuższej grze wzrok i tak nie skupia się na addonach typu OmniBar czy Gladius, a podąża za graczamu z teamu (w przypadku healerów) i przeciwników (w przypadku dpsów). Po setkach aren większość tego co dzieje się na arenie jest możliwe do oszacowania (np. pozostały CD) na wyczucie. Dodatkowo nie mówię o zastosowaniach turniejowych, gdzie gra się bez addonów.
By nie popsuć sobie przyjemności z gry trzeba też znaleźć złoty środek - addony maja w tym pomagać. Wrzucenie wszystkich polecanych addonów z głównej strony Curse i odpalenie w nich wszystkich możliwych opcji nie jest raczej dobrym pomysłem.
Jeśli ktoś ma propozycję addonów - proszę pisać, a zostaną uwzględnione w zestawieniu.
Bardzo ciekawie to zostało opisane.
OdpowiedzUsuń