Rated Battleground cz.1: Wprowadzenie + WSG
INFORMACJE WSTĘPNE
Skoro jesteś na tej stronie, to pewnie już wiesz co to są Rated Battlegrounds (RBG), ale gwoli ścisłości jest to 10-osobowa forma PvP w World of Warcraft. Rozgrywana jest na mapach battlegroundowych: Warsong Gulch (WSG), Arathi Basin (AB), Eye of the Storm (EOTS), Silvershard Mines, Battle for Gilneas, Twin Peaks, Temple of Kotmogu, Deepwind Gorge, Seething Shore. By zapisać się na RBG potrzebujesz dołączyć się przez LFG lub stworzyć grupę ze znajomymi w przynajmniej 10 osób (najlepiej 3 healerów, 6 dpsów i 1 tanka) oraz zapisać się w kolejce na 10v10 w zakładce PvP.
Opisy grup na LFG często zawierają skróty, które mogą być niezrozumiałe dla osób zaczynających przygodę z RBG, więc postaram się je rozwinąć:
- CR - Current rating, czyli Twój obecny rating w RBG.
- MMR - Matchmaking rating, czyli przybliżony rating, na którym dana grupa będzie walczyć. Im wyższy, tym trudniej, ale otrzymasz większe ilości ratingu za wygraną. 192 punkty za każdą wygraną na MMR powyżej 1600, jeżeli Twój rating nie przekracza 1500. Powyżej 1500 ratingu max za wygraną to +24, za przegraną analogicznie -24. Nigdy nie licz na to, że grupa Cię zaprosi jeżeli będzie grała na 2200 MMR a Twój CR będzie wynosił np. 1700; chyba że masz bardzo wysoki EXP.
- EXP - Experience, czyli Twoje doświadczenie w RBG np. 2k (możesz podać EXP z maina, jeśli jesteś na alcie).
Pozostałe skróty, związane z RBG:
- FC - Flag Carrier, osoba nosząca flagi na mapach WSG, Twin Peaks, oraz ciągnąca wózki na Deepwind Gorge. W pierwszym sezonie BfA, i tak chyba zostanie w kolejnych, najlepszym wyborem na FC jest Demon Hunter Vengeance. Ekstremalne grupy, które nie mają DH Tanka, próbują grać z Guardian Druidem albo Prot Warriorem/Paladinem, z marnymi skutkami ze względu na brak mobilności.
- Cap - można rozumieć na kilka sposobów:
Capowanie flagi, wózka - doniesienie ów z bazy przeciwników do naszej bazy, zazwyczaj przez FC
Capowanie bazy - kliknięcie kołowrotka na fladze danej bazy, np. na Farmie w AB. Capowanie bazy
- Anticap - zadawanie obrażeń lub cc (crowd control, np. stun) przeciwnikom, którzy capują bazę lub kamień (Seething Shore).
- TC - Target Caller, osoba która wyznacza cele podczas walki. Z zasady jest to melee dps, ale może to robić każdy.
- DR - Diminishing Returns, czyli skrócenie czasu trwania efektów na danym celu o połowę. W praktyce, jeżeli damy stuna 6 sekundowego na target, to za pierwszym razem trwa on 6 sec, następny 3 sec, ostatni 1.5 sec. DR trwa 18 sec.
ADDONY
Osobiście nie popieram grania z dużą ilością addonów, ale wiem, że wielu graczom pomagają one w lepszym ogarnięciu tego co się dzieje na ekranie. Addony, których używam na RBG:
- Battleground Enemies - obowiązkowy addon, wyświetlający wiele informacji dotyczących naszych przeciwników, m. in. czy mają dostępny trinket, czy są zDRowani na jakieś CC, jaka jest ich klasa, rola, ile osób go bije. Addon ten pomaga również targetować (lewy klik myszy) oraz brać na focus (prawy klik myszy) przeciwników.
- Big Debuffs - zmienia portret przeciwnika w ikonkę CC, jeżeli ma owe na sobie; lub w ikonę defensywnej/ofensywnej odpałki. W praktyce, jeżeli Paladyn odpala sobie popularną bańkę to zamiast jego portretu pojawi się duża ikona Divine Shield, która ułatwi Ci szybciej zareagować. Drugi przykład, to gdy target ma na sobie jakieś CC, powiedzmy Polymorph, to jego portret zmienia się w owieczkę.
- REPorter - ulepszona mapa do RBG, która pozwala lepiej widzieć ludzi na mapie, pokazuje nazwy różnych miejsc na mapie. Pomaga reportować incoming przeciwników na Twoją bazę. Pokazuje przybliżony czas wygrania/przegrania gry, jeżeli nie jesteś pewien kto skończy z większą ilością punktów.
- Omnibar - wyświetla ikony oraz cooldown różnych odpałek, których używają Twoi przeciwnicy. W praktyce, Mag używa na Ciebie Counterspell - addon przypomina Ci, że przez 24 sec mag tego skilla ponownie nie użyje.
KOMPOZYCJA
Złożenie dziesięcioosobowego składu, zawierającego klasy niezbędne do efektywnego grania RBG to niemałe wyzwanie. Często, posługując się tylko gronem znajomych lub gildiowiczów, będziesz czuł, że na siłę lepisz grupę w całość. Jednak jeśli masz z czego wybierać, chciałbym podpowiedzieć Ci:
- jakie klasy są najbardziej pożądane,
- na co zwrócić uwagę składając grupę RBG,
- jak odróżnić dobry skład od składu poza obecną metą 8.1.
Healerzy - TOP
Disc Priest
- dobry burst heal poprzez Holy Radiance,
- buff w postaci 10% Staminy,
- odpałka dla dpsów Dark Archangel,
- off-dmg poprzez Smite/Penance itd.,
- dosyć ciężko go zabić mimo iż jest clotherem,
- fajnie uzupełnia się z pozostałymi klasami, które nie mają absorbów,
- odrzucenie Shining Force to najmocniejsze odrzucenie w grze, mega przydatne na mapach EOTS, AB (Lumber Mill).
MW Monk
- super szybkie poruszanie się po mapie i uciekanie od midfightu w razie potrzeby,
- duży i częsty absorb z Life Cocoon co 55 sec,
- najmocniejsze trzymanie jednego targetu, pomimo dużych otrzymywanych obrażeń, dzięki spamowaniu Surging Mist,
- jeden z najważniejszych skilli pod RBG - Ring of Peace, który pomaga blokować przejścia przez wąskie przestrzenie np. tunel na WSG, albo zrzucać ludzi z klifu.
Holy Paladin
- dosyć duża przeżywalność (rotowanie defensywnymi cooldownami, immune na 8 sec, plate armor),
- Blessing of Sacrifice daje nieśmiertelność np. na Tanka z flagą (niektóre teamy uważają Sacrifice za must have, ale da się bez tego żyć),
- niestety ma też duży minus - podatność na trainowanie, stoi jak dzban i przyjmuje non-stop dmg.
Healerzy - pozostali
Resto shaman
- dużo armoru i tarcza - pomaga przeżyć melee train,
- solidny single target jak i aoe heal,
- Chain Heal + Healing Rain build wyciągający kilka targetów naraz oraz dispelujący je z magicznych efektów,
- szerokie spektrum użyteczności battlegroundowej: skyfury totem, grounding totem, purge, wind shear, tremor totem,
- minus: wystarczy kilka interruptów i parę razy wejść na shamana, by wybić go z rytmu i zabić kogoś z jego teamu (bardzo podatny na interrupty).
Resto Druid
- przeżywalność dzięki formie misia oraz uciekaniu,
- mocny aoe heal poprzez hotowanie wielu targetów,
- najmocniejsze CC w grze – Cyclone,
- minus: wysoka podatność na umieranie na stunie poza formą misia.
DPS - TOP
Weźmy teraz na warsztat DPSów. Zacznę od dpsów, którzy są najmocniejsi na RBG i można te klasy podwajać, potrajać:
Rogue
- absolutny must have na RBG,
- dobry rogue potrafi zmienić losy gry dzięki niewidocznemu przemieszczaniu się po polu walki,
- jest największym elementem zaskoczenia dla przeciwnika,
- niesamowita ilość CC oraz możliwość znikania i resetowania walki czyni go najlepszym i najbardziej pożądanym DPSem na RBG i tak już chyba pozostanie.
Osobiście polecam dublowanie łotrzyków, jeden z nich może zająć się pilnowaniem bazy (równocześnie ją ghostując), natomiast drugi może wykonywać zadania midfightowe, CCować healerów, nakładać zmniejszony healing taken na targety.
Balance Druid
- najlepszy caster w BfA na tą chwilę na RBG,
- można podwajać i potrajać tą pozycję,
- Moonkin posiada zarówno dot cleave dmg jak i single target dmg, może poprzez swoją rotację wybierać, co chce na danych celach zrobić.
- Cyclone to najmocniejsze CC w grze jeśli chodzi o RBG. Przede wszystkim wyłącza gracza w cyklonie na 6 sekund. Ponadto wszystkie heale i defensywne cooldowny castowane na niego podczas klona nie zadziałają. A co najważniejsze, jest to CC niedispelowalne (jedynie Mass Dispelem).
Warlock
Najlepszy w obecnym stanie (pomimo nerfów w 8.1) i ogólnie w BfA jest Affliction. Posiada:
- bardzo dobry spread dmg,
- sporą kontrolę dzięki coil/fear/shadowfury/spell lock,
- niezłą przeżywalność dzięki nowemu talentowi Demon Armor,
- dalej posiada solidny single target dmg nakładając na target kilka Unstable Affliction pod rząd lub używając Drain Life z traitem Inevitable Demise,
Poza Warlockiem Affliction warto jest się zastanowić nad Warlockiem Destruction, jednakże najlepiej używać go do zespołów opartych na single target burst dmg.
Destruction posiada:
- mocny single target dmg dzięki Chaos Boltom,
- jest wkurzający poprzez nieustanne rootowanie targetów.
Warlock Demonology potrafi:
- zrobić niezły overall dmg, jednak jeżeli bierzemy pod uwagę wszystkie 3 spece do dpsowania to jest on według mnie najmniej pożądany.
Każdy warlock posiada również bardzo ważne utility battlegroundowe jakim jest Healthstone. Healthstone jest nieoceniony w sytuacjach ratowania życia, ponieważ jest najlepszym self cooldownem jaki możesz użyć w momencie nagłego znikania paska zdrowia.
DPS - pozostali
Pozostałe DPSy do uzupełnienia składu:
Mage
- wiele osób przecenia wartość maga na RBG, głównie przez jego overall dmg, jednak jest to bardzo solidny DPS,
- Fire Mage może być najlepszym single target burst dpsem na danej mapie, dzięki Greater Pyroblast,
- Frost Mage, może być szalony w swoim spowalnianiu targetów na mapach typu Silvershard Mines, gdzie musisz za wszelką cenę utrzymać się w obrębie wózka,
- Frost Mage posiada również wiele umiejętności pozwalających na kitowanie przeciwników. Nieustanny slow, root i spamowanie owieczką - jeden mag może zatrzymać 3-4 wrogów na kilkanaście sekund,
- Frost Mage posługuje się Water Elementalem, który pomaga mu w anticapowaniu bazy, gdy sam jest w CC. Jest jednym z najlepszych klas na bronienie.
Elemental Shaman
- na początku BfA shaman był bardzo przeciętnym DPSem na RBG, jednakże dzięki buffom w 8.1 zyskał nowy blask. Teraz posiada niesamowity single target dmg dzięki Surge of Power + Stormkeeper,
- posiada niezłą kontrolę przeciwników mimo małej ilości dostępnego CC. Wyobraź sobie, że w jednym momencie może dać wind shear na jednego healera, hex na drugiego a lasso na trzeciego,
- w międzyczasie totemy spowalniają wrogich melee dpsów (earthbind totem) lub absorbują wrogie czary (grouding totem),
- posiada również utility rajdowe typu: skyfury totem, tremor totem, purge,
- jest dosyć twardym targetem do zabicia, dzięki dużej ilości armoru, tarczy oraz możliwości specowania w ghost wolf build.
Demon Hunter
- czasem dobrze jest mieć dwóch demon hunterów, zwłaszcza gdy jeden z nich idzie w Tanka. Drugi może zająć się Target Callem,
- spory burst single target,
- mocna odpałka,
- aoe stun,
- purge,
- imprison,
- nakłada na target 5% inceased magic dmg taken,
- jest najbardziej mobilnym dpsem i może zrywać się z walki by pomóc gdzieś indziej.
Shadow priest
- nadal jest dosyć twardym targetem do zabicia (fade, dispersion),
- posiada mocny spread dmg,
- dispelnięcie przez wroga jego DoTy skutkuje fearem na 3 sec.,
- psyfiend (redukcja heala na targecie),
- Stamina buff.
- podatność na trainowanie,
- mała mobilność.
Warrior
- zwłaszcza arms ze względu na Sharpen Blade.
- potrafi być bardzo uciążliwy na targetach z małą ilością armoru.
- minusem jest dosyć mała przeżywalność w sytuacjach midfightowych.
DK
- silny aoe dmg jak i single target poprzez spamowanie Necroticów.
- DK Unholy może bronić też z powodzeniem baz bo ma kilka cooldownów leczących, wychodzenie z CC oraz peta.
Hunter
- najczęściej zadaniem huntera jest bronienie bazy bo posiada peta,
- można również wykorzystać jako element zaskoczenia przeciwnika, gdyż może mieć niewidzialność,
- jest również dobrym mobilnym dpsem do spowalniania/zabijania FC.
DPS - poza metą
DPSy, które są poza obecną metą w RBG:
- Feral,
- Retribution Paladin,
- Enh Shaman,
- WW Monk
Skład
Idealny skład, według mnie, na obecną metę 8.1 RBG to:
TANK
- DH
HEAL
- PALADIN,
- PRIEST DISCI,
- MONK
DPS
- ROGUE ASSA,
- ROGUE SUB,
- 2x BOOMKIN,
- WARLOCK,
- ELEMENTAL.
Taktyczne rozgrywanie map
Kończymy z układanką klasową, która jest istotna, ale to nie ona wygra ci grę. O wiele ważniejsza od kompozycji jest taktyka i zgranie oraz komunikowanie się.
Jaką decyzję podjąć, kogo gdzie wysłać, kto jest pierwszym targetem do zabijania, a kogo należy nie dotykać i CCować? W tej części poradnika postaram się przybliżyć moją filozofię prowadzenia RBG wraz z opisem każdej dostępnej mapy.
WARSONG GULCH
Założenia wstępne
- jako iż jest to mapa typu Capture the Flag, naszym zadaniem będzie przeniesienie większej ilości flag niż przeciwnik. W przypadku remisu np. 2-2 wygrywa drużyna, która capnęła flagę jako ostatnia,
- nasz DH musi być oczywiście w Vengeance by szybko przemierzać wąwóz i posiadać istotne cooldowny,
- Healerzy muszą być zespecowani w talenty, które pozwolą w szybki sposób zatrzymać lub zmniejszyć nadchodzący dmg na tanku,
- Zadaniem DPSów będzie oczywiście zabijanie Enemy FC, ciągła presja na healerach. Na tej mapie wszyscy powinni zapomnieć o klasycznym midfight.
Przed rozpoczęciem walki lubię dzielić drużynę na dwie grupy, ofensywną i defensywną. Czasami te grupy łączą się lub jej członkowie są płynni.
Grupa ofensywna
W grupie ofensywnej muszą być na pewno klasy szybkie oraz mające duże ilości CC i mocną odpałkę single target. Nasza grupa ofensywna zazwyczaj wygląda mniej więcej tak:
- ROGUE,
- BOOMKIN,
- ELEMENTAL,
- WARLOCK,
- healer, najlepiej MONK lub PRIEST.
Grupa defensywna
W grupie defensywnej najlepiej jeśli są osoby, które mogą spowolnić przeciwników oraz pomóc jakoś healerom i tankowi. Najlepiej używać:
- MAGE,
- DK,
- SHADOW PRIEST (leap, swap) oraz
- dwóch Healerów, obowiązkowo PALADIN + pozostały healer który nie jest w grupie ofensywnej.
Przebieg gry:
- Zostawiamy w naszej bazie, lub na przedpolu DPSów, którzy są dobrzy w gonieniu i zabijaniu enemy FC, czyli ROGUE/HUNTER/BOOMKIN/MAGE.
- Na początku nasz TANK udaje się po flagę, jednakże musi uważać, by w bazie nie czekało na niego dwóch DPSów. Jeżeli tak jest i pójdzie tam sam na 99% zginie.
- Jeżeli przeciwnicy zostawiają w bazie stealtherów lub jakiekolwiek klasy dps (możemy to łatwo zobaczyć dzięki Addonowi BG ENEMIES oraz mając włączoną opcję ALWAYS SHOW NAMEPLATE w Names Interface) musimy zareagować i wysłać 1-2 osoby do pomocy. Najlepiej healer + dps.
Policzmy teraz przeciwników
- jeżeli zostawiają oni w bazie 2 dpsów, mają tanka, więc maksymalnie na środku będzie 7 przeciwników (3 healerów, 4 dpsów)
- Midfight nie jest wtedy ważny,
- czekamy aż enemy tank podniesie flage i odwracamy się by go zabić.
Gdy uda nam się jakoś połączyć siły, czyli gdy nasz tank dobiegnie z bazy przeciwników do naszej 6-7 osobowej grupki
- możemy planować lekki midfight,
- wyznaczać targety,
- zabić lub popalić jakieś cooldowny enemy healerom by później nie mieli ich na TANKA.
Tank, im dłużej trzyma na sobie flagę, tym jest wolniejszy i ma więcej DMG TAKEN. Gdy debuff ten osiąga około 5-8 stacków:
- możemy powoli się rozdzielać na dwie grupy.
- rozdzielamy się tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy względny spokój, prowadzimy spokojny midfight.
- nie rozdzielamy się, gdy na naszym tanku jest np. 5 dpsów.
Po rozdzieleniu się:
- grupa ofensywna goni enemy FC i próbuje go zabić, mając na uwadze to, że przeciwnicy mogą używać różnych sztuczek by pomóc tankowi (o sztuczkach na tej mapie napiszę poniżej).
- grupa defensywna stara się spowalniać przeciwników i zabijać najbardziej osamotnione cele, które zapędziły się w pogoni za naszym FC.
Nasz tank musi objąć wcześniej ustalony z healerami schemat uciekania:
- najlepiej jest czekać na dachu naszej bazy,
- gdy przeciwnicy wchodzą na dach, trzeba uciekać na nasz graveyard,
- z graveyardu możemy albo spowrotem wskoczyć na górę gdy przeciwnicy będą na dole, lub uciekać do tunelu. Nasi DPSi powinni z łatwością pomóc tankowi przejść przez tunel, jest tam wąska przestrzeń gdzie można slowować/ccować przeciwników,
- gdy już jesteśmy w tunelu tank musi zdecydować, czy spowrotem iść na dach (może być już wtedy za daleko od swoich healerów), czy iść na graveyard i zbliżać się do tunelu by healerzy mogli nadrobić od drugiej strony.
Trzeba pamiętać że ta mapa jest ograniczona czasowo i często, by wygrać wystarczy jedno capnięcie flagi lub remis 1-1 z capnięciem flagi jako ostatni.
Możemy grać na zwłokę. Gdy prowadzimy możemy tworzyć większe grupy defensywne, a w grupie ofensywnej można wysyłać tylko rogue + boomkin.
Sztuczki na mapie Warsong Gulch:
- Warlock może stawiać Gate z dołu na górę, by grupa defensywna łatwo przemieszczała się za tankiem, który może skakać dół->góra.
- DH Tank używają podwójnej spacji + Infernal Strike by łatwo przemieszczać się między piętrami na cmentarzu lub w naszej bazie.
- Jeżeli enemy FC dostanie Sacrifice to niemal cały DMG, który dostaje, idzie w enemy Holy Paladina. Załóżmy, że tank ten ma 12 stacków, a Paladin nie ma bańki. Bijmy wtedy tego tanka, a Paladin łatwo zginie.
- W momencie, w którym nasz Rogue bije enemy FC, spróbujmy wszyscy rzucić CC i "slowy" na przeciwników przebywających w midfight i odwróćmy się o 180 stopni. Wciąż spowalniając przeciwników biegnijmy do tanka by stworzyć strefę buforową między nim, a jego przyjaciółmi. W ten sposób palimy im łatwo CD albo po prostu zabijamy tanka, wykorzystując ich spowolnioną reakcje.
- Pamiętajmy o wąskich przestrzeniach gdzie możemy zablokować przeciwników. Nasz tank złapie wtedy dystans. Najlepiej jest dawać Ring of Peace przy wejściu do tunelu, ale ważna jest wtedy komunikacja między tankiem i monkiem MW.
- Broniąc się na dachu możemy łatwo zrzucać przeciwników lub rozdzielać ich i wybijać pojedynczo
Koniec 1 części poradnika. Kolejnym razem dalszy opis pozostałych map RBG.
LELUM - lider najlepszej polskiej grupy RBG z gildii Gównixy (Horda - Burning Legion EU). Co sezon prowadzi grupę w okolice 2500-2600 MMR, by każdy miał okazję przebić 2400 CR.
Komentarze
Prześlij komentarz